|
EPA-Est City MPG6:
17.0
Hwy MPG:
22.0 Actual rating will vary with options, driving conditions, habits and vehicle condition. |
| Exterior Color: | Oxford White |
|---|---|
| Interior Color: | Black |
| Transmission: | 10-Speed Automatic |
| Drive Line: | 4WD |
| Engine: | 3.5L V6 EcoBoost |
|---|---|
| VIN: | 1FTFW5L89SFC59514 |
| Mileage: | 5 miles |
| Stock #: | 25-1635 |
Included Packages
| Equipment Group 502A High ($5,725) |
|---|
|
| Bed Utility Package ($1,845) |
|
| FX4 Off-Road Package ($1,320) |
|
| Tow/Haul Package ($1,010) |
| Mobile Office Package ($780) |
|
Additional Options
|
Standard Features
| RapidSpec | Lariat® High (502A) |
|---|---|
| ExteriorColor | Oxford White |
| InteriorColor | Black |
| Engine | 3.5L V6 EcoBoost® Engine with Auto Start-Stop Technology |
| Drive | 4X4 |
| Transmission | Electronic Ten-Speed Automatic Transmission |
| WheelSize | 20" Gloss Black Painted Aluminum Wheels |
| WheelMaterial | 20" Gloss Black Painted Aluminum Wheels |
| Cab | SuperCrew® |
| WheelBase | 145" Wheelbase |
| SpecialPackage | Tow/Haul Package |
|---|---|
| SpecialPackage | Mobile Office Package |
| SpecialPackage | Lariat® Black Appearance Package |
| SpecialPackage | Bed Utility Package |
| SpecialPackage | Ford BlueCruise Hands-Free Highway Driving Equipped (90-day Trial) |
| SpecialPackage | Lariat® High (502A) Discount |
| SpecialPackage | BlueCruise Equipped (Equipment + 1-year Plan) |
| SpecialPackage | FX4® Off-Road Package |
| SeatType | ActiveX® Seating Material - 40/console/40 |
| BodyStyle | Lariat® |
Exterior
| DAYTIME RUNNING LAMPS | |
|---|---|
| FULLY BOXED STEEL FRAME | |
| FULLY AUTOMATIC HEADLIGHTS | |
| HEADLAMPS - AUTOLAMP (ON/OFF) | |
| LED PROJECTOR W/ DYNAMIC BENDING HEADLAMPS |
| LED SIDE-MIRROR SPOTLIGHTS | |
|---|---|
| LED TAIL LAMPS | |
| POWER MIRRORS | |
| REMOTE TAILGATE RELEASE | |
| TRAILER SWAY CONTROL |
Functional
| 360-DEGREE CAMERA | |
|---|---|
| BLIND SPOT SENSOR | |
| FORDPASS CONNECT 5GWI-FI HOTSPOT TELEMATICS MODEM | |
| INTELLIGENT ACCESS W/PUSH BUTTON START | |
| LANE-KEEPING SYSTEM | |
| POST-COLLISION BRAKING |
| PRE-COLLISION ASSIST W/AEB | |
|---|---|
| REMOTE START SYSTEM | |
| REVERSE BRAKE ASSIST | |
| REVERSE SENSING AND REAR VIEW CAMERA | |
| SIRIUSXM W/360L- NA AK&HI | |
| WIRELESS PHONE CONNECTIVITY |
Interior
| 10-WAY PWR DRV & MULTI-ADJ PWR FRT PASS | |
|---|---|
| 12" PRODUCTIVITY SCREEN | |
| A/C W/DUAL CLIMATE CONTROL | |
| ACTIVEX SEATING MATERIAL |
| ADAPTIVE CRUISE CONTROL | |
|---|---|
| AUTO DIM REARVIEW MIRROR | |
| HTD PREM WRAPPED STR WHL | |
| HTD/VENTILATED FRT SEATS | |
| PWR DRIVER/PASS LUMBAR |
Safety
| ADVANCETRAC WITH RSC | |
|---|---|
| AIRBAGS - FRONT SEAT MOUNTED SIDE IMPACT | |
| AIRBAGS - SAFETY CANOPY | |
| CTR HIGH MOUNT STOP LAMP | |
| SECURE PKG 1 YR INCLUDED | |
| SECURITY SYSTEM | |
| EMERGENCY COMMUNICATION SYSTEM | |
| TIRE PRESSURE MONIT SYS |
Warranty
| 3YR/36,000 BUMPER / BUMPER | |
|---|---|
| 5YR/60,000 POWERTRAIN | |
| 5YR/60,000 ROADSIDE ASSIST | |
| 8YR/100,000 HYBRID BATTERY |
* While every reasonable effort is made to ensure the accuracy of this information, we are not responsible for any errors or omissions contained on these pages. Please verify any information in question with Evergreen Ford.
https://www.evergreenford.com/new/Ford/2025-Ford-F-150-3a262171ac184d9b0b787d9bf6bc1f27.htm
Location‡
Hours
- Monday 9am-7pm
- Tuesday 9am-7pm
- Wednesday 9am-7pm
- Thursday 9am-7pm
- Friday 9am-6pm
- Saturday 9am-6pm
- Sunday 10am-5pm