|
EPA-Est City MPG6:
18.0
Hwy MPG:
23.0 Actual rating will vary with options, driving conditions, habits and vehicle condition. |
| Exterior Color: | Agate Black Metallic |
|---|---|
| Interior Color: | Bb Black Activex |
| Transmission: | 10-Speed Automatic |
| Drive Line: | 4WD |
| Engine: | 5L V8 |
|---|---|
| VIN: | 1FTFW5L54TFA06995 |
| Mileage: | 5 miles |
| Stock #: | 26-1172 |
Included Packages
| Radio: B&O Sound System by Bang and Olufsen ($0) |
|---|
|
Additional Options
|
Standard Features
| RapidSpec | Lariat® Mid (501A) |
|---|---|
| ExteriorColor | Agate Black Metallic |
| InteriorColor | Black |
| Engine | 5.0L V8 with Auto Start-Stop Technology |
| Drive | 4X4 |
| Transmission | Electronic Ten-Speed Automatic Transmission |
| WheelSize | 20" Gloss Black Painted Aluminum Wheels |
| WheelMaterial | 20" Gloss Black Painted Aluminum Wheels |
| Cab | SuperCrew® |
| WheelBase | 157" Wheelbase |
| SpecialPackage | Ford Connectivity Package (1-year included) |
|---|---|
| SpecialPackage | Ford Security Package (1-year included with activation) |
| SpecialPackage | Lariat® Black Appearance Package |
| SpecialPackage | Tow/Haul Package |
| SpecialPackage | BlueCruise Equipped (90-day Trial) |
| SpecialPackage | Ford Co-Pilot360® Assist 2.0 |
| SpecialPackage | Bed Utility Package |
| SpecialPackage | Chrome Appearance Package |
| SeatType | ActiveX® Seating Material - 40/console/40 |
| BodyStyle | Lariat® |
Exterior
| DAYTIME RUNNING LAMPS | |
|---|---|
| FULLY BOXED STEEL FRAME | |
| FULLY AUTOMATIC HEADLIGHTS | |
| HEADLAMPS - AUTOLAMP (ON/OFF) | |
| LED PROJECTOR W/ DYNAMIC BENDING HEADLAMPS |
| LED SIDE-MIRROR SPOTLIGHTS | |
|---|---|
| LED TAIL LAMPS | |
| POWER MIRRORS | |
| REMOTE TAILGATE RELEASE | |
| TRAILER SWAY CONTROL |
Functional
| 360-DEGREE CAMERA | |
|---|---|
| 5G MODEM | |
| BLIND SPOT SENSOR | |
| FORD APP | |
| INTELLIGENT ACCESS W/PUSH BUTTON START | |
| LANE-KEEPING SYSTEM |
| POST-COLLISION BRAKING | |
|---|---|
| PRE-COLLISION ASSIST W/AEB | |
| REAR PARKING SENSORS | |
| REAR VIEW CAMERA | |
| REMOTE START SYSTEM | |
| REVERSE BRAKE ASSIST | |
| WIRELESS PHONE CONNECTIVITY |
Interior
| 10-WAY PWR DRV & MULTI-ADJ PWR FRT PASS | |
|---|---|
| 12" CLUSTER DISPLAY | |
| A/C W/DUAL CLIMATE CONTROL | |
| ACTIVEX TRIMMED SEATS | |
| ADAPTIVE CRUISE CONTROL |
| AUTO DIM REARVIEW MIRROR | |
|---|---|
| HTD/VENTILATED FRT SEATS | |
| MEMORY DRIVER SEAT | |
| PRM WRAPPED HTD STR WHL | |
| PWR DRIVER/PASS LUMBAR |
Safety
| ADVANCETRAC WITH RSC | |
|---|---|
| AIRBAGS - FRONT SEAT MOUNTED SIDE IMPACT | |
| AIRBAGS - SAFETY CANOPY | |
| CTR HIGH MOUNT STOP LAMP | |
| SECURE PKG 1 YR INCLUDED | |
| SECURITY SYSTEM | |
| EMERGENCY COMMUNICATION SYSTEM | |
| TIRE PRESSURE MONIT SYS |
Warranty
| 3YR/36,000 BUMPER / BUMPER | |
|---|---|
| 5YR/60,000 POWERTRAIN | |
| 5YR/60,000 ROADSIDE ASSIST | |
| 8YR/100,000 HYBRID BATTERY |
* While every reasonable effort is made to ensure the accuracy of this information, we are not responsible for any errors or omissions contained on these pages. Please verify any information in question with Evergreen Ford.
https://www.evergreenford.com/new/Ford/2026-Ford-F-150-5a615fb0ac1836ed8c1317d5517a99e6.htm
Location‡
Hours
- Monday 9am-7pm
- Tuesday 9am-7pm
- Wednesday 9am-7pm
- Thursday 9am-7pm
- Friday 9am-6pm
- Saturday 9am-6pm
- Sunday 10am-5pm