|
EPA-Est City MPG6:
17 Actual rating will vary with options, driving conditions, habits and vehicle condition. |
| Exterior Color: | Vulcano Gray Metallic |
|---|---|
| Interior Color: | BLACK/LUXOR BEIGE |
| Odometer: | 68,669 miles miles |
| Transmission: | Automatic |
|---|---|
| Drive Line: | AWD |
| VIN: | WP1AB2A57HLB11917 |
| Stock #: | 50340 |
Body Exterior
| Cargo | power liftgate |
|---|---|
| Door mirrors | body-color |
| Spoiler | |
| Bumpers | body-color |
| Trailer sway control | |
| Heated door mirrors | |
| Power door mirrors | |
| Power liftgate |
Powertrain
| Cylinder configuration | V-6 |
|---|---|
| Fuel economy combined | 19mpg |
| Mode select transmission | |
| Torque | 339 lb.-ft. @ 1,450RPM |
| Fuel tank capacity | 19.8gal. |
| Manual-shift auto | |
| Transmission | 7 speed automatic with auto-shift |
| Number of valves | 24 |
| Compressor | twin turbo |
| Fuel economy highway | 23mpg |
|---|---|
| Fuel economy city | 17mpg |
| Variable intake manifold | |
| Engine location | front |
| Variable valve control | |
| Engine liters | 3.0 |
| Horsepower | 340hp @ 5,500RPM |
| Drive type | all-wheel |
| Recommended fuel | Premium Unleaded |
Suspension/Handling
| Alloy wheels | |
|---|---|
| Four wheel independent suspension | |
| Rear anti-roll bar | |
| Front anti-roll bar | |
| Speed-sensing steering | |
| Power steering |
Specs and Dimensions
| Engine bore x stroke | 96.0mm x 69.0mm (3.78" x 2.72") |
|---|---|
| Interior maximum cargo volume | 1,501 L (53 cu.ft.) |
| Curb weight | 1,865kg (4,112lbs) |
| Exterior body width | 1,933mm (76.1") |
| Exterior length | 4,681mm (184.3") |
| Wheelbase | 2,807mm (110.5") |
| GVWR | 2,550kg (5,622lbs) |
| Engine displacement | 3.0 L |
| Exterior height | 1,609mm (63.4") |
|---|---|
| Compression ratio | 9.80 to 1 |
| Turning radius | 5.9m (19.4') |
| Towing capacity | 2,000kg (4,409lbs) |
| Interior cargo volume | 501 L (18 cu.ft.) |
| Payload | 685kg (1,510lbs) |
| Engine torque | 339 lb.-ft. @ 1,450RPM |
| Engine horsepower | 340hp @ 5,500RPM |
Entertainment Features
| CD-MP3 decoder | |
|---|---|
| Internal memory capacity (GB) | 11 GB |
| Radio data system | |
| Satellite radio trial duration with new vehicle purchase (months) | 3 |
| Primary LCD size | 7.0" |
| Diversity antenna |
| DVD-Audio | |
|---|---|
| 1st row LCD monitors | 2 |
| CD player | |
| Wireless phone connectivity | Bluetooth |
| Steering wheel mounted audio controls | |
| AM/FM radio | SiriusXM |
Lighting, Visibility and Instrumentation
| Delay-off headlights | |
|---|---|
| Front fog lights | |
| Outside temperature display | |
| Front reading lights | |
| Variably intermittent wipers | |
| Headlight cleaning | |
| Trip computer | |
| Rear reading lights | |
| Appearance | analog |
| Rain sensing wipers | |
|---|---|
| High intensity discharge headlights | Bi-Xenon |
| Exterior parking camera rear | |
| Rear window defroster | |
| Tachometer | |
| Fully automatic headlights | |
| Low tire pressure warning | |
| Parking sensors | front and rear |
| Rear window wiper |
Safety and Security
| Traction control | |
|---|---|
| Perimeter/approach lights | |
| Overhead airbag | |
| Security system | |
| Adjustable head restraints | driver and passenger w/tilt |
| Dual front side impact airbags | |
| Ignition disable | |
| Occupant sensing airbag |
| ABS brakes | |
|---|---|
| Knee airbag | |
| Panic alarm | |
| Rear side impact airbag | |
| 4 wheel disc brakes | |
| Dual front impact airbags | |
| Electronic stability | |
| Brake assist |
Seats and Trim
| Leather shift knob | |
|---|---|
| Max seating capacity | 5 |
| Power passenger seat | |
| Rear seats Folding position | flip forward cushion/seatback |
| Sport steering wheel | |
| Front seats | bucket |
| Rear seat center armrest | |
|---|---|
| Power driver seat | |
| Leather upholstery | |
| Split folding rear seat | |
| Front center armrest | |
| Rear seats | split-bench |
Convenience Features
| Front dual zone A/C | |
|---|---|
| Air conditioning | |
| Garage door transmitter | HomeLink |
| Passenger door bin | |
| 1-touch up | |
| Remote keyless entry | |
| Trunk/hatch auto-latch | |
| Memory seat | |
| Automatic temperature control | |
| Illuminated entry | |
| Rear air conditioning |
| Telescoping steering wheel | |
|---|---|
| Tilt steering wheel | |
| Passenger vanity mirror | |
| Rear beverage holders | |
| Power windows | |
| Overhead console | |
| Speed control | |
| Driver vanity mirror | |
| 1-touch down | |
| Front beverage holders | |
| Rear door bins | |
| Driver door bin |
* While every reasonable effort is made to ensure the accuracy of this information, we are not responsible for any errors or omissions contained on these pages. Please verify any information in question with Evergreen Ford.
http://www.evergreenchevrolet.com/used/Porsche/2017-Porsche-Macan-5c6db2c8ac1818839faaa56fbca2afe8.htm
Location‡
Hours
- Monday 9am-7pm
- Tuesday 9am-7pm
- Wednesday 9am-7pm
- Thursday 9am-7pm
- Friday 9am-6pm
- Saturday 9am-6pm
- Sunday 10am-5pm
