|
EPA-Est City MPG6:
20
Hwy MPG:
24 Actual rating will vary with options, driving conditions, habits and vehicle condition. |
| Exterior Color: | Velocity Blue Metallic |
|---|---|
| Interior Color: | Ebony |
| Transmission: | 10-Speed Automatic |
| Drive Line: | 4WD |
| Engine: | 2.3L EcoBoost I4 GTDi DOHC Turbocharged VCT |
|---|---|
| VIN: | 1FTER4HH9SLE58554 |
| Mileage: | 5 miles |
| Stock #: | 25-1598 |
Included Packages
| Sport Appearance Package ($0) |
|---|
|
Additional Options
|
Standard Features
| RapidSpec | XLT (300A) |
|---|---|
| ExteriorColor | Velocity Blue Metallic |
| InteriorColor | Ebony |
| Engine | 2.3L EcoBoost® Engine with Auto Start-Stop Technology |
| Drive | 4X4 |
| Transmission | Electronic Ten-Speed Automatic Transmission |
| WheelSize | 18" Black-Painted Aluminum Wheels |
| WheelMaterial | 18" Black-Painted Aluminum Wheels |
| Cab | SuperCrew® |
|---|---|
| SpecialPackage | FX4® Off-Road Package (4x4 only) |
| SpecialPackage | XLT (300A) Discount |
| SpecialPackage | Black Appearance Package |
| SpecialPackage | Ford Co-Pilot360® |
| SpecialPackage | Trailer Tow Package |
| SpecialPackage | Sport Appearance Package |
| SeatType | Cloth Bucket Seats |
Exterior
| DAYTIME RUNNING LAMPS | |
|---|---|
| EASY FUEL CAPLESS FILLER | |
| FENDER BADGE | |
| FOG LAMPS | |
| FULL SIZE SPARE TIRE/WHEEL | |
| FULLY BOXED STEEL FRAME |
| FULLY AUTOMATIC HEADLIGHTS | |
|---|---|
| LED REFLECTOR HEADLAMPS | |
| PRIVACY GLASS | |
| REMOTE TAILGATE LOCK | |
| TAILLAMPS-LED | |
| WHEEL LIP MOLDINGS |
Functional
| AUDIO - 6 SPEAKERS | |
|---|---|
| BLIND SPOT SENSOR | |
| BRAKES - ANTI-LOCK SYSTEM | |
| LANE KEEPING SYSTEM | |
| PRE-COLLISION ASSIST W/AEB |
| REAR VIEW CAMERA | |
|---|---|
| REMOTE KEYLESS ENTRY | |
| REMOTE START SYSTEM | |
| SIRIUSXM - SVC N/A AK&HI | |
| WIRELESS PHONE CONNECTIVITY |
Interior
| 1-TOUCH UP/DOWN DRIVER WIN | |
|---|---|
| 2ND ROW FOLD BENCH | |
| 2ND ROW UNDER SEAT STORAGE | |
| AUTO-DIM REARVIEW MIRROR | |
| CARPET FLOORING |
| DIGITAL INSTRUMENT CLUSTER | |
|---|---|
| DUAL VISOR VANITY MIRRORS | |
| LOCKING GLOVE BOX | |
| POWER LOCKS AND WINDOWS | |
| POWERPOINTS-12V, USB | |
| TILT/TELESCOPE STR COLUMN |
Safety
| AIRBAGS - SAFETY CANOPY | |
|---|---|
| BELT-MINDER CHIME | |
| CTR HIGH MOUNT STOP LAMP | |
| LATCH CHILD SAFETY SYSTEM | |
| PASSIVE ANTI-THEFT SYSTEM | |
| TIRE PRESSURE MONIT SYS |
Warranty
| 3YR/36,000 BUMPER / BUMPER | |
|---|---|
| 5YR/60,000 POWERTRAIN | |
| 5YR/60,000 ROADSIDE ASSIST |
* While every reasonable effort is made to ensure the accuracy of this information, we are not responsible for any errors or omissions contained on these pages. Please verify any information in question with Evergreen Ford.
https://www.evergreenford.com/new/Ford/2025-Ford-Ranger-ae45ca9fac181b2c495c0a902cabd264.htm
Location‡
Hours
- Monday 9am-7pm
- Tuesday 9am-7pm
- Wednesday 9am-7pm
- Thursday 9am-7pm
- Friday 9am-6pm
- Saturday 9am-6pm
- Sunday 10am-5pm