|
EPA-Est City MPG6:
17.0
Hwy MPG:
22.0 Actual rating will vary with options, driving conditions, habits and vehicle condition. |
| Exterior Color: | Agate Black Metallic |
|---|---|
| Interior Color: | Black |
| Transmission: | 10-Speed Automatic |
| Drive Line: | 4WD |
| Engine: | 3.5L V6 EcoBoost |
|---|---|
| VIN: | 1FTFW5L89SFB50471 |
| Mileage: | 564 miles |
| Stock #: | 25-1366 |
Options
|
Standard Features
| RapidSpec | Lariat® (501A) |
|---|---|
| ExteriorColor | Agate Black Metallic |
| InteriorColor | Black |
| Engine | 3.5L V6 EcoBoost® Engine with Auto Start-Stop Technology |
| Drive | 4X4 |
| Transmission | Electronic Ten-Speed Automatic Transmission |
| WheelSize | 20" Gloss Black Painted Aluminum Wheels |
| WheelMaterial | 20" Gloss Black Painted Aluminum Wheels |
| Cab | SuperCrew® |
|---|---|
| WheelBase | 145" Wheelbase |
| SpecialPackage | Bed Utility Package |
| SpecialPackage | Tow/Haul Package |
| SpecialPackage | BlueCruise Equipped (Equipment + 1-year Plan) |
| SpecialPackage | Lariat® Black Appearance Package |
| SpecialPackage | Ford BlueCruise Hands-Free Highway Driving Equipped (90-day Trial) |
| SeatType | ActiveX® Seating Material - 40/console/40 |
| BodyStyle | Lariat® |
Exterior
| DAYTIME RUNNING LAMPS | |
|---|---|
| FULLY BOXED STEEL FRAME | |
| FULLY AUTOMATIC HEADLIGHTS | |
| HEADLAMPS - AUTOLAMP (ON/OFF) | |
| LED PROJECTOR W/ DYNAMIC BENDING HEADLAMPS |
| LED SIDE-MIRROR SPOTLIGHTS | |
|---|---|
| LED TAIL LAMPS | |
| POWER MIRRORS | |
| REMOTE TAILGATE RELEASE | |
| TRAILER SWAY CONTROL |
Functional
| 360-DEGREE CAMERA | |
|---|---|
| BLIND SPOT SENSOR | |
| FORDPASS CONNECT 5GWI-FI HOTSPOT TELEMATICS MODEM | |
| INTELLIGENT ACCESS W/PUSH BUTTON START | |
| LANE-KEEPING SYSTEM | |
| POST-COLLISION BRAKING |
| PRE-COLLISION ASSIST W/AEB | |
|---|---|
| REMOTE START SYSTEM | |
| REVERSE BRAKE ASSIST | |
| REVERSE SENSING AND REAR VIEW CAMERA | |
| SIRIUSXM W/360L- NA AK&HI | |
| WIRELESS PHONE CONNECTIVITY |
Interior
| 10-WAY PWR DRV & MULTI-ADJ PWR FRT PASS | |
|---|---|
| 12" PRODUCTIVITY SCREEN | |
| A/C W/DUAL CLIMATE CONTROL | |
| ACTIVEX SEATING MATERIAL |
| ADAPTIVE CRUISE CONTROL | |
|---|---|
| AUTO-DIM REARVIEW MIRROR | |
| HTD LTHR WRAPPED STR WHL | |
| HTD/VENTILATED FRT SEATS | |
| PWR DRIVER/PASS LUMBAR |
Safety
| ADVANCETRAC WITH RSC | |
|---|---|
| AIRBAGS - FRONT SEAT MOUNTED SIDE IMPACT | |
| AIRBAGS - SAFETY CANOPY | |
| CTR HIGH MOUNT STOP LAMP | |
| SECURE PKG 1 YR INCLUDED | |
| SECURITY SYSTEM | |
| EMERGENCY COMMUNICATION SYSTEM | |
| TIRE PRESSURE MONIT SYS |
Warranty
| 3YR/36,000 BUMPER / BUMPER | |
|---|---|
| 5YR/60,000 POWERTRAIN | |
| 5YR/60,000 ROADSIDE ASSIST | |
| 8YR/100,000 HYBRID BATTERY |
* While every reasonable effort is made to ensure the accuracy of this information, we are not responsible for any errors or omissions contained on these pages. Please verify any information in question with Evergreen Ford.
https://www.evergreenford.com/wholesale-new/Ford/2025-Ford-F-150-b80fe880ac18015a75515231ab5579a6.htm
Location‡
Hours
- Monday 9am-7pm
- Tuesday 9am-7pm
- Wednesday 9am-7pm
- Thursday 9am-7pm
- Friday 9am-6pm
- Saturday 9am-6pm
- Sunday 10am-5pm