|
EPA-Est City MPG6:
18.0
Hwy MPG:
23.0 Actual rating will vary with options, driving conditions, habits and vehicle condition. |
| Exterior Color: | Rapid Red Metallic Tinted Clearcoat |
|---|---|
| Interior Color: | Blue |
| Transmission: | 10-Speed Automatic |
| Drive Line: | 4WD |
| Engine: | 3.5L PowerBoost Full-Hybrid V6 |
|---|---|
| VIN: | 1FTFW7LD6SFC48043 |
| Mileage: | 5 miles |
| Stock #: | 25-1678 |
Options
|
Standard Features
| RapidSpec | Platinum® High (702A) |
|---|---|
| ExteriorColor | Rapid Red Metallic Tinted Clearcoat |
| InteriorColor | Black |
| Engine | 3.5L PowerBoost® Full Hybrid V6 Engine |
| Drive | 4X4 |
| Transmission | Hybrid Electronic Ten-Speed Automatic Transmission |
| WheelSize | 20" Painted Gloss Ebony Black Wheels |
| WheelMaterial | 20" Painted Gloss Ebony Black Wheels |
| Cab | SuperCrew® |
| WheelBase | 157" Wheelbase |
|---|---|
| SpecialPackage | Tow/Haul Package |
| SpecialPackage | BlueCruise Equipped (Equipment + 1-year Plan) |
| SpecialPackage | 3.5L PowerBoost® Full Hybrid V6 Engine Discount |
| SpecialPackage | Bed Utility Package |
| SpecialPackage | FX4® Off-Road Package |
| SpecialPackage | Mobile Office Package |
| SpecialPackage | Ford BlueCruise Hands-Free Highway Driving Equipped (1-year Plan) |
| SeatType | Leather Seating Surfaces – Unique Multicontour Seats with Active Motion® |
| BodyStyle | Platinum® |
Exterior
| BUMPERS- BODY COLOR | |
|---|---|
| LED FOG LAMPS | |
| LED PROJECTOR W/ DYNAMIC BENDING HEADLAMPS | |
| LED SIDE-MIRROR SPOTLIGHTS |
| LED TAIL LAMPS | |
|---|---|
| POWER MIRRORS | |
| POWER SLIDING REAR WINDOW W/DEFROST & PRIVACY TINT | |
| REMOTE TAILGATE RELEASE | |
| RUNNING BOARD-PWR DEPLOY |
Functional
| 360-DEGREE CAMERA | |
|---|---|
| BED UTILITY PKG | |
| BLIND SPOT SENSOR | |
| FORDPASS CONNECT 5GWI-FI HOTSPOT TELEMATICS MODEM | |
| INTELL ACCESS W/PUSH START | |
| LANE-KEEPING SYSTEM |
| MOBILE OFFICE PKG | |
|---|---|
| POST-COLLISION BRAKING | |
| REVERSE BRAKE ASSIST | |
| REVERSE SENSING AND REAR VIEW CAMERA | |
| WIRELESS PHONE CONNECTIVITY | |
| TOW/HAUL PKG |
Interior
| 10-WAY PWR DRV & MULTI-ADJ PWR FRT PASS | |
|---|---|
| 12" PRODUCTIVITY SCREEN | |
| 2ND ROW HEATED SEATS | |
| ADAPTIVE CRUISE CONTROL | |
| ADJUST PEDALS W/MEMORY |
| AMBIENT LIGHTING-ONE COLOR | |
|---|---|
| HTD LTHR WRAPPED STR WHL | |
| HTD/VENTILATED FRT SEATS | |
| MEMORY DRIVER SEAT | |
| PEDALS-PWR ADJ W/MEMORY | |
| PWR TILT/TEL STR COL W/MEM |
Safety
| ADVANCETRAC WITH RSC | |
|---|---|
| AIRBAGS - FRONT SEAT MOUNTED SIDE IMPACT | |
| AIRBAGS - SAFETY CANOPY | |
| LED CTR HIGH MNT STOP LAMP | |
| SECURE PKG 1 YR INCLUDED | |
| SECURITY SYSTEM | |
| EMERGENCY COMMUNICATION SYSTEM | |
| TIRE PRESSURE MONIT SYS |
Warranty
| 3YR/36,000 BUMPER / BUMPER | |
|---|---|
| 5YR/60,000 POWERTRAIN | |
| 5YR/60,000 ROADSIDE ASSIST | |
| 8YR/100,000 HYBRID BATTERY |
* While every reasonable effort is made to ensure the accuracy of this information, we are not responsible for any errors or omissions contained on these pages. Please verify any information in question with Evergreen Ford.
https://www.evergreenford.com/new/Ford/2025-Ford-F-150-bb494d3eac18581a9abd1ec1ab9b3619.htm
Location‡
Hours
- Monday 9am-7pm
- Tuesday 9am-7pm
- Wednesday 9am-7pm
- Thursday 9am-7pm
- Friday 9am-6pm
- Saturday 9am-6pm
- Sunday 10am-5pm