|
EPA-Est City MPG6:
21
Hwy MPG:
30 Actual rating will vary with options, driving conditions, habits and vehicle condition. |
| Exterior Color: | Shadow Black |
|---|---|
| Interior Color: | Black Onyx |
| Transmission: | 7-Speed Automatic |
| Drive Line: | AWD |
| Engine: | 2L EcoBoost I4 GTDi DOHC Turbocharged VCT |
|---|---|
| VIN: | 3FTCW8TA3TRA22867 |
| Mileage: | 5 miles |
| Stock #: | 26-1040 |
Included Packages
| Equipment Group 402A Standard ($0) |
|---|
|
| Radio: AM/FM Stereo with 6 Speakers ($0) |
|
Additional Options
|
Standard Features
| RapidSpec | Lobo™ (402A) |
|---|---|
| ExteriorColor | Shadow Black |
| InteriorColor | Black Onyx |
| Engine | 2.0L EcoBoost® Engine |
| Drive | Advanced 4WD |
| Transmission | 8-Speed Automatic Transmission |
| WheelSize | 19” Black Painted Aluminum Wheels |
| WheelMaterial | 19” Black Painted Aluminum Wheels |
|---|---|
| Cab | SuperCrew® |
| WheelBase | 121" Wheelbase |
| SpecialPackage | Ford Co-Pilot360® |
| SpecialPackage | Ford Connectivity Package (1-year included) |
| SeatType | ActiveX® Trimmed Bucket Front-Seats |
| BodyStyle | Maverick Lobo™ (402A) |
Exterior
| DOOR HANDLES - BODY COLOR | |
|---|---|
| EASY FUEL CAPLESS FILLER | |
| ENCLOSED BED STORAGE | |
| FLEXBED STORAGE SYSTEM | |
| FOG LAMPS | |
| GRILLE - BLACK |
| HEADLAMPS- LED WITH SIGNATURE LIGHTING | |
|---|---|
| PAINTED REAR BUMPER | |
| PAINTED ROCKERS | |
| POWER MIRRORS | |
| POWER TAILGATE LOCK | |
| UNIQUE FRONT FASCIA |
Functional
| 13.2" CENTER DISPLAY | |
|---|---|
| 5G MODEM | |
| ELEC PWR ASST TUNED STEER | |
| ELECTRIC PARKING BRAKE | |
| FORD APP | |
| FORD CO-PILOT360 | |
| INTELL ACCESS W/PUSH START |
| LOBO DRIVE MODE | |
|---|---|
| LOWERED RIDE HEIGHT | |
| PRE-COLLISION ASSIST W/AEB | |
| REAR VIEW CAMERA | |
| SELECTABLE DRIVE MODES | |
| WIRELESS PHONE CONNECTIVITY | |
| TUNED SUSPENSION | |
| TWIN CLUTCH REAR DRV UNIT |
Interior
| 1-TOUCH DOWN DRIVER WINDOW | |
|---|---|
| 2ND ROW BENCH FLIP-UP W/ UNDER-SEAT STORAGE | |
| 8" CLUSTER DISPLAY | |
| ACTIVEX TRIMMED SEATS | |
| BLUE AND LIME ACCENTS | |
| CRUISE CONTROL |
| PADDLE SHIFTERS | |
|---|---|
| PARTICULATE AIR FILTER | |
| POWER LOCKS AND WINDOWS | |
| POWERPOINTS - 12V | |
| ROTARY GEAR SHIFT DIAL | |
| VINYL SOFT CONSOLE LID |
Safety
| AIRBAGS - SAFETY CANOPY | |
|---|---|
| BELT-MINDER CHIME | |
| LATCH CHILD SAFETY SYSTEM | |
| PERIMETER ALARM | |
| SECURITY SYSTEM | |
| TIRE PRESSURE MONIT SYS |
Warranty
| 3YR/36,000 BUMPER / BUMPER | |
|---|---|
| 5YR/60,000 POWERTRAIN | |
| 5YR/60,000 ROADSIDE ASSIST | |
| 8YR/100,000 HYBRID UNIQUE -COMPONENTS IF EQUIPPED |
* While every reasonable effort is made to ensure the accuracy of this information, we are not responsible for any errors or omissions contained on these pages. Please verify any information in question with Evergreen Ford.
https://www.evergreenford.com/new/Ford/2026-Ford-Maverick-bb49593cac180759d81d4769c824be68.htm
Location‡
Hours
- Monday 9am-7pm
- Tuesday 9am-7pm
- Wednesday 9am-7pm
- Thursday 9am-7pm
- Friday 9am-6pm
- Saturday 9am-6pm
- Sunday 10am-5pm