|
EPA-Est City MPG6:
78
Hwy MPG:
63 Actual rating will vary with options, driving conditions, habits and vehicle condition. |
| Exterior Color: | Agate Black Metallic |
|---|---|
| Interior Color: | Black/Medium Dark Slate |
| Transmission: | Single-Speed Automatic |
| Drive Line: | AWD |
| Engine: | 5.5L Electric Motor |
|---|---|
| VIN: | 1FT6W5L70SWG27439 |
| Mileage: | 6 miles |
| Stock #: | 25-1496 |
Included Packages
| Equipment Group 511A Standard ($0) |
|---|
|
Additional Options
|
Standard Features
| RapidSpec | Lariat® (511A) |
|---|---|
| ExteriorColor | Agate Black Metallic |
| InteriorColor | Black |
| Engine | Dual eMotor – 131 kWH Extended Range Battery |
| Drive | 4X4 |
| Transmission | Single-Speed Transmission |
| WheelSize | 20" Alloy Dark Carbonized Gray Wheels |
| WheelMaterial | 20" Alloy Dark Carbonized Gray Wheels |
|---|---|
| Cab | SuperCrew |
| WheelBase | 145" Wheelbase |
| SpecialPackage | Tow Technology Package |
| SpecialPackage | BlueCruise Hands-Free Highway Driving Equipped (90-Day Trial) |
| SeatType | ActiveX® Trimmed Seats |
| BodyStyle | Lariat® |
Exterior
| BOX LIGHTING-LED | |
|---|---|
| FULLY AUTOMATIC HEADLIGHTS | |
| HEADLAMPS - AUTOLAMP (ON/OFF) | |
| LED PROJECTOR W/ DYNAMIC BENDING HEADLAMPS | |
| LOCKING REMOVABLE TAILGATE |
| MEGA POWER FRUNK | |
|---|---|
| PICKUP BOX TIE DOWN HOOKS | |
| POWER MIRRORS - FOLDABLE | |
| POWER UP/DOWN FRONT HOOD | |
| POWER UP/DOWN TAILGATE | |
| TWIN PANEL MOONROOF |
Functional
| 360-DEGREE CAMERA | |
|---|---|
| ADAPTIVE CRUISE CONTROL | |
| PREMIUM AUDIO SYSTEM | |
| BLIND SPOT SENSOR | |
| CLASS IV TRAILER HITCH | |
| TOW TECHNOLOGY PKG | |
| EVASIVE STEERING ASSIST |
| FORDPASS CONNECT | |
|---|---|
| FORWARD SENSING SYSTEM | |
| LANE-KEEPING SYSTEM | |
| PHONE AS A KEY | |
| PRE-COLLISION ASSIST W/AEB | |
| WIRELESS PHONE CONNECTIVITY | |
| WIRELESS APPLE CARPLAY AND ANDROID AUTO |
Interior
| 10-WAY PWR DRV & MULTI-ADJ PWR FRT PASS | |
|---|---|
| 12" DIGITAL INSTRMNT CLSTR | |
| 1TOUCH UP/DOWN DR/PASS WIN | |
| 2ND ROW HEATED SEATS | |
| A/C W/DUAL CLIMATE CONTROL | |
| ACTIVEX WRAPPED STR WHEEL |
| AMBIENT LIGHTING | |
|---|---|
| AUTO-DIM REARVIEW MIRROR | |
| HTD/VENTILATED FRT SEATS | |
| ILLUMINATED ENTRY | |
| INTERIOR WORK SURFACE | |
| PEDALS - POWER ADJUSTABLE | |
| SLIDING REAR WINDOW W/ DEFROST & PRIVACY GLASS |
Safety
| SECURITY SYSTEM | |
|---|---|
| AIRBAGS - FRONT SEAT MOUNTED SIDE IMPACT | |
| AIRBAGS - SAFETY CANOPY | |
| LED CTR HIGH MNT STOP LAMP | |
| PERIMETER ALARM | |
| EMERGENCY COMMUNICATION SYSTEM |
Warranty
| 3YR/36,000 BUMPER / BUMPER | |
|---|---|
| 5YR/60,000 POWERTRAIN | |
| 5YR/60,000 ROADSIDE ASSIST | |
| 5YR/60,000 SAFETY RESTRAINT SYS | |
| 8YR/100,000 ELECTRIC VEHICLE COMPONENTS |
* While every reasonable effort is made to ensure the accuracy of this information, we are not responsible for any errors or omissions contained on these pages. Please verify any information in question with Evergreen Ford.
https://www.evergreenford.com/new/Ford/2025-Ford-F-150-Lightning-dd9376f5ac1819acc11d1fff1a64c790.htm
Location‡
Hours
- Monday 9am-7pm
- Tuesday 9am-7pm
- Wednesday 9am-7pm
- Thursday 9am-7pm
- Friday 9am-6pm
- Saturday 9am-6pm
- Sunday 10am-5pm